ایجاد وب سایتساخت وبسایت سازنرم افزار طراحی وب سایت

تفاوت طراحی تجربه کاربری با طراحی رابط کاربری

تفاوت طراحی تجربه کاربری با طراحی رابط کاربری موردی مهم در طراحی سایت است، این دو عنصر جدا نشدنی و مکمل در طراحی حرفه ای سایت هستند که علاوه بر ساخت سایت در طراحی اپلیکیشن و تولید نرم افزار نیز به صورت تواما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در دنیای تکنولوژی هر روز امکانات و ابزارهای جدیدی ظاهر می‌شود. با وجودی که اصطلاح طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری مدتی است که معرفی شده‌اند، اما عموم مردم هنوز این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند.

در نهایت و فارغ از هر تعریفی، باید مدنظر داشت که در طراحی حرفه ای سایت هر دو مفهوم طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری مکمل یکدیگر هستند.

به طور خاص، ما معتقدیم رابط کاربری (UI) باید به عنوان بخشی از تجربه کاربری (UX) دیده شود.

تعریف طراحی تجربه کاربری

به صورت خلاصه میتوان گفت که به جا گذاشتن یک خاطره و احساس مثبت از کار با محصول شما در ذهن کاربر هدفی است که در طراحی تجربه کاربری خواهید داشت.

چگونگی تعامل کاربر با محصول شما و هدایت صحیح مراجعه کننده به سمت درخواستش، بخش مهمی از طراحی تجربه کاربری است.

تصور کنید فروشگاه آنلاین شما با بهترین سایت ساز آنلاین طراحی شده است، تمامی قوانین مربوط به طراحی حرفه ای سایت در آن رعایت شده، از بهترین سایت سازهای فروشگاهی برای پروسه خرید در آن استفاده کرده‌اید، محتوای وب سایت را براساس قوانین بهینه سازی موتورهای جستجو مدیریت کرده‌اید و از نظر سئو و بهینه سازی سایت رتبه ی مناسبی دارید؛ اما اکثر مخاطبین پس از مراجعه به سایت ظرف مدت کوتاهی از آن خارج میشوند و از شما خرید نمی‌کنند !

در اینجا باید به طراحی تجربه کاربری خود برای جذب مخاطب مشکوک شوید؛ آیا وب سایت شما کاربر پسند است؟ آیا مخاطبین پس از ورود میتوانند به راحتی ثبت نام کنند یا برای خرید محصولات مورد نظر را بیابند؟ آیا تمام لینک‌ها و ابزارهای موجود در سایت یا اپلیکیشن شما به درستی کار میکنند؟ مدت زمان لود شدن هر صفحه مناسب است؟

موارد فوق، همان‌هایی هستند که در هنگام ساخت سایت و طراحی حرفه ای سایت باید در نظر بگیرید تا علاوه بر داشتن یک سایت حرفه ای در جذب مخاطب، حمایت از مشتری و ایجاد وفاداری در مشتری نیز موفق باشید.

تعریف طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری را میتوان فرآیند طراحی و ایجاد هر عنصر بصری که کاربر ممکن است در یک نرم افزار، وب سایت یا بازی با آن در تعامل باشد، دانست. امروزه، طراحی رابط کاربری عمدتا به همبستگی و هارمونی میان دکمه ها، نوارهای پیمایش، آیکون ها و لوگوها مربوط می‌شود.

توسعه رابط کاربری شامل انتخاب رنگ ها، تعریف هویت سازمانی و پیروی از آخرین اصول طراحی است. رابط کاربری اولین چیزی است که توجه کاربر را هنگام بازدید از یک وب سایت جذب می‌کند و نقش مهمی را در تصمیم کاربر برای کار با نرم افزار یا وب سایت ایفا می‌کند.

تفاوت طراحی تجربه کاربری با طراحی رابط کاربری

بحث های بسیار زیادی در مورد تفاوت طراحی تجربه کاربری با طراحی رابط کاربری وجود دارد. برخی ادعا می کنند که این مفاهیم به طرز چشمگیری متفاوت هستند و قابل مقایسه نیستند؛ برخی دیگر معتقدند UI و UX  مفاهیم جدایی ناپذیری هستند که مکمل یکدیگرند.

در حالی که اکثر متخصصان به این نتیجه رسیده اند: مهم نیست که رابط کاربری شما چقدر عالی است، اگر از یک تجربه کاربری رضایت بخش پشتیبانی نکند، موثر نخواهد بود؛ به عبارت دیگر هیچ موفقیتی در طراحی تصاویر با وضوح و کیفیت بالا وجود ندارد، اگر صفحات مورد نیاز به درستی باز نشوند.

هر دوی این مفاهیم برای یک محصول در حوزه فناوری اطلاعات بسیار مهم هستند و نیاز به همکاری نزدیک دارند؛ شاید طراحی رابط کاربری تنها با مفاهیم گرافیکی و بصری سر و کار داشته باشد و طراحی تجربه کاربری به موارد فنی و تعاملات پشت پرده بپردازد، اما در نهایت برای رسیدن به یک محصول ایده آل و طراحی حرفه ای سایت به هردوی آنها نیاز خواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + هفده =

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای خرید رایو تماس بگیرید!